Sangaften - om befrielse og de lyse nætters komme

Sangaften - om befrielse og de lyse nætters komme

Sangaften - om befrielse og de lyse nætters komme

Tirsdag 5. maj 2026, kl. 19:00
Volsted Kirke, Volsted Bygade 1, 9530 Støvring
Maria Kjær Hanefelt Dinesen , Voksenkoret

Vi samles i lyset fra de lyse nætters begyndelse – den tid på året, hvor mørket viger, og foråret for alvor folder sig ud. 

Men denne dag er også dagen, hvor vi mindes, at et femårigt mørke over Danmark blev brudt. Den 5. maj 1945 gik de lyse nætter hånd i hånd med frihedens lys. Efter mørklægningsgardinerne blev revet ned, og befrielsesbudskabet lød, forvandlede Danmark sig fra et undertrykt land til et frit folkefærd.

Vi tænder lys, synger om befrielsen – om taknemmeligheden, fællesskabet og minderne om dem, der kæmpede for vores frihed, med sange som ’En lærke letted’ og ’Frihedens lysdøgn’. Og vi synger om foråret, de lyse nætters komme, og håbet, der følger med, når vi synger ’De lyse nætter’ og ’Gi´os lyset tilbage’.

Voksenkoret medvirker, og menighedsrådet er vært ved en kop kaffe/te og lidt sødt til. 

Alle er hjertelig velkommen – tag nabo, venner og familie under armen og kom og syng Danmark ”frit og lyst!”

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed